you're reading...
Codzienność, Inne

Uśmiech Atatürka

banknoty

banknoty

Wszyscy rozpisują się o uśmiechu Mony Lizy, a nie zdają sobie sprawy, że dla około 80 milionów ludzi na świecie inny uśmiech jest znacznie ważniejszy. Ba! Od niego zależy, jaki będzie ich kolejny dzień, tydzień, miesiąc, rok,a nawet cała przyszłość. Mowa tu o tureckich bankotach, widniejącym na nich Atatürku i jego wyrazie twarzy tamże.

Kim Atatürk jest, każdy kto miał jakąkolwiek styczność z Turcją wie. Mając takie wiadomości nie powinno nikogo dziwić, że jego podobizna pojawia się na każdym banknocie i na każdej monecie.

Z monetami sprawa jest prosta – profil Wodza (zawsze taki sam) widnieje na rewersie. Zabawa zaczyna się, gdy przyjrzymy się banknotom. Nie wiem, kto je projektował , jestem jednak pewna, że była to osoba obdarzona wyrafinowanym poczuciem humoru i dość dużą dozą ukrytego sadyzmu. Dlaczego? Otóż w Turcji mamy banknoty o nominałach: 5 TRY, 10 TRY, 20 TRY, 50 TRY, 100 TRY oraz 200 TRY. Dla łatwego odróżnienia każdy nominał ma inny kolor, tak samo jak u nas. Ułatwień powinno być więcej, bo co, gdy ktoś ma problemy ze wzrokiem i w dodatku z rozpoznawaniem kolorów? Ale jak jednak odróżnić tego samego Atatürka? Z tym też sobie poradzono i na pieniądzach umieszczono jego różne portrety.

I tak na 5 i 10 TRY spogląda gdzieś w dal, widzimy tylko profil, zamyślony, zadumany z uśmiechem pod wąsem.

20 i 50 TRY tu też patrzy w dal, ale też już trochę bardziej w naszą stronę. Wyraźniejszy uśmiech, większa otwartość. To jeszcze nie zażyłość, ale z pewnością drobny krok w tę stronę.

Wreszcie 100 oraz 200 TRY! Ata patrzy rubasznie wprost w nasze oczy, promienieje. Jednym słowem radość, szczęście i beztroska bije z portfela i kieszeni. To nie Ojciec Narodu, ale raczej dobry przyjaciel, druh i brat, z który można razem wyskoczyć na piwo czy nawet rakı. Oczywiście zawsze z klasą i na poziomie.

Jaki morał płynie z tej krótkiej analizy? Bardzo prosty – gdy jesteś biedny, to nawet Atatürk na ciebie nie spojrzy.

Reklamy

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Archiwum

Reklamy
%d blogerów lubi to: