you're reading...
Kultura, Ludzie

Just 5 podane po turecku

Dziś będzie muzycznie i wspomnieniowo, a dla niektórych być może i nostalgicznie. Przedstawię bowiem band – boysband.  Birkaç İyi Adam, bo tak brzmi nazwa owej grupy jest tureckim odpowiednikiem naszego rodzimego i swojsko brzmiącego JUST 5. Taaak!! Turcja też miała swoich roztańczonych chłopców! Byli dokładnie tacy jak nasi: obciachowi, kolorowi, skoczni, mizdrzący się do kamery z przekonaniem, że ich powłóczyste spojrzenia powodują topnienie niewieścich serc. Oprócz tego tak jak nasi, w teledyskach poruszali się najbardziej typowymi pojazdami, jakie można było spotkać w naszych krajach w latach dziewięćdziesiątych. W Polsce oczywiście jeździło się tak jak Bartek Wrona czerwonym sportowym samochodem typu ferrari, w Turcji zaś każdy szanujący się młodzieniec był szczęśliwym posiadaczem jeepa.

Birkac 2Birkac 1

Oprócz tego, co jest najbardziej oczywistą oczywistością, musieli odpowiednio wyglądać, czyli ich przystojność powinna być dobrana według gustów nastolatek. Znalazł się więc i blondyn farbowany o urodzie Czyngis-chana i inny jasnowłosy (jakież to tureckie) z twarzą Brada Pitta. Dla tradycjonalistek przygotowano dwóch brunetów, ale tu też pozostawiono wybór: jeden bowiem miał włosy długie, kręcone, drugi – krótkie i nażelowane. Niezdecydowanym pozostawał młodzian bez włosów od czasu do czasu decydujący się jednak na krótką bezpretensjonalną fryzurę. Do wyboru, do koloru.  Warto jeszcze wspomnieć o strojach, których styl oczywiście zmieniał się w zależności od piosenki. Wesołe, skoczne disco to stroje sportowe w kolorach jaskrawie optymistycznych. Nastrojowa piosenka o złamanym sercu i płaczącym kochanku to obowiązkowo ciemne, satynowe stroje garnituropodobne, rzewnie lśniące przy pełni księżyca. Mogą być też śnieżnobiałe marynarki czy bluzy, a nawet od czasu do czasu pojawia się biały podkoszulek podkreślający muskulaturę. Biel w teledyskach boysbandów podobnie jak czerń symbolizuje smutek lub (uwaga!) mądrość życiową. Więcej pisać nie będę – zobaczcie sami, porównajcie i przeanalizujcie.

Na koniec jeszcze mój ulubiony boysband rodzimy Play-boys (Ojczyzna górą!). Skupia wszystkie najlepsze tradycje tego typu grup: odpowiednie stroje są, przepychanka przed kamerą jest i jest przede wszystkim tekst taki, jaki powinien być – o miłości i oddaniu…

 

Reklamy

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Archiwum

Reklamy
%d blogerów lubi to: